Andrzejki w Muzeum….

19.11.2019 roku dzieci z klas I-III wraz z opiekunkami p. Mirosławą Grabowiecką, p. Marzeną Waśkowiak i p. Martą Zybała pojechały na wycieczkę do Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Wychodząc naprzeciw andrzejkowej tradycji pracownicy muzeum zaproponowali dzieciom cykliczne zajęcia muzealne pod tytułem „Andrzejki w Muzeum”. Przygotowali oni wachlarz zajęć dla dzieci, celem których było kultywowanie tradycji i zapoznanie uczestników z elementami obrzędowości ludowej m.in. wróżbami, przepowiedniami i przysłowiami andrzejkowymi. Tajemnicza nocna sceneria, efekty świetlne oddające ducha i magię Andrzejek to tylko niektóre elementy magicznej aranżacji, która wprawiła nas w odpowiedni nastrój. Uczniowie wróżyli sobie pod kierunkiem opiekuna z muzeum. Ustawianie butów w kierunku wyjścia, przekuwanie serca z imionami żeńskimi i męskimi, kulanie magiczna kostką w celu poznania szczęśliwej cyfry/liczby i jaka się za nią kryje przepowiednia, lanie wosku przez olbrzymi klucz, wróżby te dostarczyły wielu emocji. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie ekspozycji upowszechniającej wiedzę o przeszłości i kulturze naszego regionu.

Marta Zybała