W roku szkolnym 2022/2023 klasa V brała udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!” realizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dot. Diety, aktywności fizycznej i zdrowia.
Jest to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program oparty jest na założeniu, że aktywny styl życia jest zdrowy, przyjemny, łatwo osiągalny i przystępny finansowo dla wszystkich niezależnie od wieku, płci i aktualnej sprawności fizycznej.
Szkolnym koordynatorem była Katarzyna Matyniak ,a wszyscy nauczyciele uczący w tej klasie aktywnie brali udział w projekcie.
Nasze działania:
- układanie jadłospisów zgodnie z zasadami zbilansowanej diety;
- obliczanie BMI;
- obliczanie składników odżywczych z etykiet
- odczytywanie i rozumienie etykiet produktów spożywczych;
- wykłady, prelekcje, pogadanki
- ocena własnej aktywności fizycznej i stylu życia;
- zajęcia, pokazy, instruktaże ruchowe
- wykonywanie prezentacji multimedialnych i prezentacja ich
- wyzwania ruchowe na lekcjach wychowania fizycznego
- piosenka na lekcji muzyki –„Gimnastyka w rytm muzyki”
- wypracowanie dot. aktywności fizycznej na lekcji języka polskiego
Oprócz tego zachęciliśmy pozostałych uczniów do zmiany nawyków żywieniowych wprowadzając „OWOCOWE PONIEDZIAŁKI” oraz „WARZYWNE ŚRODY” , które z pewnością zostaną z nami na dłużej. Poza tym uczniowie podejmowali wyzwania próbowania nowych owoców i warzyw, oraz jedzenia, czegoś czego nie lubimy.
W pierwszy dzień wiosny ustanowiliśmy rekord pokonanych w tym dniu kroków. W przyszłym roku, ten wynik będzie pokonywany.
Dzięki zrealizowanym zadaniom uczniowie potrafią przygotować zdrowe posiłki, nabyli umiejętność układania prawidłowego jadłospisu, znają ćwiczenia, które można wykonać podczas porannej gimnastyki oraz planują spędzanie wolnego czasu w sposób aktywny.
Realizacja programu sprawiła, że uczniowie zaczęli przywiązywać większą uwagę do tego, co zjadają. Zaczęli zwracać większą uwagę na spożywanie większej ilości owoców i warzyw. Uczniowie zrozumieli, że spożywanie słodyczy nie jest zdrowe dla organizmu oraz nauczyli się jak je zdrowo zamieniać. Poznali najważniejsze zasady żywienia. Potrafią odróżnić zdrową żywność od nie wartościowego, „śmieciowego” jedzenia. Przyczyniła się ona również do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych oraz wzrostu aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.
Katarzyna Matyniak