Nauka pływania

Od lutego do końca maja uczniowie klasy V uczęszczali na zajęcia z nauki pływania w ramach realizacji zadań gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Wyjazdy odbywały się raz w tygodniu a w sumie było ich 15.

Pływanie ma znakomity wpływ na rozwój dzieci, bo kształtuje ciało i charakter. Jest postrzegane jako najbardziej bezpieczny sport, dla zdrowia i poprawy kondycji. Hartuje i wzmacnia organizm, zapewnia prosty kręgosłup, uczy przezwyciężania słabości, wytrwałości, dostarcza nowych wrażeń, uwalnia endorfiny – hormony szczęścia. To również świetna alternatywa na tworzenie nawyków aktywnego spędzania czasu wolnego.

Podczas zajęć uczniowie oswoili się z wodą oraz opanowali w stopniu dobrym pływanie elementarne w pozycji na grzbiecie oraz w pozycji na piersiach (kraul). Potrafią przepłynąć 25 m na piersiach i grzbiecie z deską lub bez deski za pomocą ruchów lokomocyjnych kończyn dolnych i górnych. Wyjazdy na basen oprócz nauki pływania były też świetną zabawą i integracją. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i chętnie uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez szkołę.

Marta Zybała