Ferie z ekonomią

W pierwszym tygodniu ferii uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w projekcie, organizowanym przez Fundację „Europejski  Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart  Fund” z siedzibą w Warszawie.

Celem projektu „Ferie z ekonomią” było poszerzenie wiedzy ekonomicznej uczniów, rozbudzenie i kształtowanie w nich postaw przedsiębiorczych, rozwój umiejętności planowania i zarządzania finansami osobistymi oraz poznanie roli banku i funkcji pieniądza. Dzięki udziałowi w projekcie nasi uczniowie zdobyli wiedzę ekonomiczną i są zachęcani do jej pogłębiania, zyskując tym samym pewność siebie oraz doświadczenie niezbędne w podejmowaniu odważnych wyborów dotyczących swojej dalszej edukacji, a w konsekwencji lepszy start w dorosłe życie.

Podczas zajęć uczniowie mogli wcielić się w rolę kupców i sprzedawców handlując jabłkami na „Rynku jabłek”, próbowali handlować różnymi towarami w państwie w którym nie używa się pieniędzy, planowali budżet rodzinny. Ciekawą symulacją okazała się „Fabryka książek”. Zastanawiali się nad plusami i minusami z prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Uczestnicy projektu odwiedzili lokalnego przedsiębiorcę. Właściciel Firmy PPUH „Scorpion” z Rozdrażewa – Tadeusz Stasik opowiedział nie tylko o początkach i historii powstania swego przedsiębiorstwa a także na hali produkcyjnej wszyscy mogli z bliska przyjrzeć się produkcji maszyn, które znajdują zastosowanie w przemyśle związanym z przerobem ziół, przypraw, herbaty, suszonych warzyw i owoców, kory, korzeni i surowców wtórnych.

Bank Spółdzielczy w Dobrzycy to kolejna ciekawa wizyta, gdzie każdy mógł z bliska przyjrzeć się jak wygląda zapewnienie klientom dostępu do świadczeń najwyższej jakości usług finansowych przy zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa lokowanych tam środków.

Etapem finałowym projektu będzie opracowanie modelu biznesowego przedsięwzięcia działającego w naszej lokalnej społeczności. Pomysły na taki model młodzi uczestnicy mają już w swoich głowach.

mgr Paweł Mizera

Jacek Kowalczyk – student matematyki na Uniwersytecie Warszawskim i  Metod Ilościowych w Ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie