Z wizytą u Kopernika

W poniedziałek, 15 maja  z samego rana klasa 4, 5 i 6 wraz z opiekunami wyruszyła autokarem na podbój Torunia. Wycieczkę tę zorganizowała wychowawczyni klasy 6 -Alina Włosik wraz z biurem podróży Extratour. Już po drodze pan przewodnik zasypywał nas ciekawostkami dotyczącymi mijanych miejsc.

Po dotarciu na miejsce udaliśmy się prosto do Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium” na seans „Światła północy”  opowiadającym o powstawaniu zorzy polarnej. Dalej, poszliśmy na spacer po starym mieście mijając Dom i pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik Flisaka i Filusia. Mieliśmy też okazję stanąć pod Krzywą Wieżą oraz obejrzeć chrzcielnicę Kopernika w Katedrze Świętojańskiej. W czasie spaceru dało się czuć klimat starego miasta pełnego pracowni rzemieślniczych oraz małych sklepików z pachnącymi przyprawą korzenną piernikami.

Na koniec wyjazdu sami mieliśmy okazję zrobić w tradycyjny sposób pamiątkowe ciastka biorąc udział w warsztatach, podczas których dowiedzieliśmy się naprawdę ciekawych informacji o pochodzeniu pierników oraz o pierwszych recepturach.

Pomimo niesprzyjające aury i pogody bardziej angielskiej niż prawdziwie polskiej majowej, uważam nasz wyjazd za udany. Może kiedyś tam wrócimy.

 

K.Matyniak