Trzymaj Formę

Zdrowie jest nieodłącznym warunkiem osiągnięć szkolnych, dobrej jakości życia ludzi i efektów ekonomicznych, a edukacja zdrowotna jest podstawowym prawem każdego człowieka. Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia i pracy a tym samym poprawić zdrowie społeczeństwa. Promocja zdrowia to jedno z zadań szkoły, obejmujące całą społeczność szkolną. Edukacja zdrowotna w naszej szkole jest jedynym z podstawowych i bardzo ważnych elementów nauczania i wychowania. 

Jak w roku ubiegłym braliśmy udział  w   Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!” realizowany  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dot. Diety, aktywności fizycznej i zdrowia. 

 

Jest to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program oparty jest na założeniu, że aktywny styl życia jest zdrowy, przyjemny, łatwo osiągalny i przystępny finansowo dla wszystkich niezależnie od wieku, płci i aktualnej sprawności fizycznej.

Bardzo dziękuję uczniom oraz wychowawcom klas 1,3,4 i 6, za bardzo aktywny udział w projekcie.

 Nasze działania:

  • układanie jadłospisów zgodnie z zasadami zbilansowanej diety;
  • obliczanie składników odżywczych z etykiet
  • odczytywanie i rozumienie etykiet produktów spożywczych;
  • wykłady, prelekcje, pogadanki na zajęciach wychowawczych
  • ocena własnej aktywności fizycznej i stylu życia;
  • zajęcia, pokazy, instruktaże ruchowe
  • wyzwania ruchowe 

Kontynuowaliśmy owocowo-warzywne dni , które stały się już tradycją.

W pierwszy dzień wiosny nabijaliśmy kroki, skakaliśmy na skakance oraz uczyliśmy się kręcić hula hop. 

W tym roku zrezygnowaliśmy zupełnie z nagradzania uczniów słodyczami. W szkole propagujemy również picie wody, dlatego też na korytarzu stoi dystrybutor wody, z którego każdy uczeń może skorzystać.   

     Dzięki realizowanym zadaniom uczniowie potrafią przygotować zdrowe posiłki, nabyli umiejętność układania prawidłowego jadłospisu, znają ćwiczenia, które można wykonać podczas porannej gimnastyki oraz planują spędzanie wolnego czasu w sposób aktywny.

 Z pewnością realizacja programu sprawiła, że uczniowie przywiązują większą uwagę do tego, co zjadają. Nasi uczniowie rozumieją, że spożywanie słodyczy nie jest zdrowe dla organizmu. Wiedzą co to zdrowa żywność. 

Katarzyna Matyniak

certyfikat

 

Galeria zdjęć