Pokaz symulatora zagrożeń pożarowych

13 lutego 2020 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie przeprowadzili prelekcje na temat przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa z wykorzystaniem „Mobilnego Symulatora”.

Głównym zadaniem „domku” jest przybliżenie i uświadomienie, jakiego różnego rodzaju nieodpowiedzialne zajęcia domowników mogą doprowadzić do powstania pożaru oraz zagrożenia zdrowia i życia członków rodziny.

W spotkaniu ze strażakami wzięły udział wszystkie klasy.

Podczas zajęć strażacy omówili i zaprezentowali pozorowane scenariusze mogące wystąpić w budynku jednorodzinnym w sytuacji nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Uczniowie aktywnie wskazywali na różnego rodzaju zagrożenia, takie jak odkładanie telefonów komórkowych pod poduszkę, używanie suszarek do włosów czy pozostawianie wolnego ognia na kuchence jako potencjalne źródła pożaru.

Uczestnicy spotkania podczas pokazu dowiedzieli się, jak ważne dla bezpieczeństwa domowników jest dbanie o porządek, utrzymywanie ładu i odkładanie różnych przedmiotów na swoje miejsce, aby nie blokować drogi ewakuacji podczas pożaru. Ponadto uczniowie utrwalali prawidłowy sposób wzywania pomocy i poznawali tajniki pracy strażaków oraz ich rady, jak zachowywać się w sytuacji realnego zagrożenia życia i zdrowia.

Waldemar Filipiak