Lektura w pudełku

Jak zachęcić uczniów do czytania? Lekturą w pudełku!

Uczniowie klasy piątej w czasie czytania książki „Chłopcy z Placu Broni” F. Molnara mieli do wykonania ciekawe zadanie. Polegało ono na przygotowaniu pudełka, do którego należało włożyć dziesięć przedmiotów kojarzących się z wydarzeniami z książki lub jej bohaterami. W pudełku mogły więc wylądować gotowe przedmioty, ale także wykonane własnoręcznie z papieru, plasteliny, materiału, klocków itp. Omawianie lektury rozpoczęliśmy prezentacją pudełek i ich zawartości. Dzieci musiały opowiedzieć , co przygotowały i uzasadnić, dlaczego pojawiły się takie , a nie inne przedmioty.

Zadanie bardzo się uczniom podobało. Wymagało od nich uważności, kreatywności i wyobraźni. Na pewno do takiego sposobu pracy z lekturą jeszcze wrócimy!

Beata Król