Lekcja w Izbie Lekcyjnej z dawnych lat

30 października – uczniowie kl.2 oraz 6 listopada – uczniowie kl.3 odbyli zajęcie w Izbie Lekcyjnej z dawnych lat w Szkole Filialnej w Dzielicach. Obie grupy zostały bardzo ciepło przywitane przez Panią Henrykę Kowalewicz oraz Panią Beatę Biernacką.

Dzieci do udziału w zajęciu zostały przebrane w stroje szkolne wzorowane na tych z 1914 roku. Dziewczynki założyły fartuchy i torby. Chłopcy mieli mundurki oraz książki związane paskiem. W takich strojach wcieliły się w role uczniów z minionych lat. W drodze do klasy na strychu zatrzymali się przed tablicą upamiętniającą bardzo odległy 1835 rok powstania szkoły.

W Izbie Lekcyjnej z portretami sławnych Polaków, lampami naftowymi na belkach pod sufitem, zabytkowymi godłem i krzyżem – uczniowie kl.2 i kl.3 odbyli zajęcie.

Pełne zachwytu dzieci, posiadły wiedzę o tym, w jaki sposób oraz w jakich trudnych warunkach uczyły się ich prababcie i pradziadkowie. Dowiedzieli się, jakie surowe kary czekały uczniów za brak przestrzegania dyscypliny.

Uczestnicy tego zajęcia doświadczyli: przeżegnania się przed wejściem do klasy, trzymania rąk na blacie stołu, mycia rąk w zimnej wodzie z użyciem szarego mydła; usłyszeli dźwięk kija do dyscyplinowania uczniów oraz dźwięk starego mosiężnego dzwonka do ogłaszania przerwy. Pełni pokory odkładali książki na zabytkowe biurko umieszczone na podeście. Uczniowie mieli także możliwość klęczenia na grochu (za karę). Poza trudami lekcji, dzieci poznały także zabawy, w które bawili się dawniej uczniowie, np. zabawa w Zośkę.

Pani Beata przekazała tajniki bardzo starannego pisania drewnianym piórem ze stalówką. Temu wielkiemu wyzwaniu sprostali wszyscy uczniowie; niektórzy – bibułką,  ratowali kartkę od kleksów zrobionych atramentem.

Serdeczność, którą otoczyła wszystkich Pani Kierownik Szkoły oraz bogactwo wiedzy o nauce w dawnej  szkole przekazanej przez panią Beatę, autentyczność Izby Lekcyjnej sprawiły, że uczestnicy tego spotkania zabrali ze sobą wspomnienie niezwykłego przeniesienia w czasie.

Marzena Waśkowiak

Mirosława Grabowiecka

 

Wszystkie zdjęcia oraz filmy z wyjazdu znajdują się tu:

Klasa 2

https://drive.google.com/folderview?id=1CQR-edL5A41WwN48i0fQe0GIt5SceFvS

Klasa 3

https://drive.google.com/drive/folders/1OY5boQfrlOPhuqBSUMCrDrNdQL34vot2?usp=drive_link